تاریخ انتشار :دوشنبه ۳ مهر ۹۶.::. ساعت : ۶:۵۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

حکم ایجاد مزاحمت برای مردم به بهانه عزاداری چیست؟

اگر چه اقامه مراسم و شعائر دینی در زمانهای مناسب در حسینیه از بهترین کار‌ها و جزو مستحبات مؤکد می‌باشد، ولی واجب است برگزارکنندگان مراسم و عزاداران تا حد امکان از اذیت و ایجاد مزاحمت برای همسایگان بپرهیزند.

به گزارش قائم آنلاین،به نقل از شهر سوال متن استفتائاتی که در همین رابطه از محضر مقام معظم رهبری صورت گرفته و پاسخ ایشان بدین صورت است:

س. ۱۴۴۷: از ساختمان حسینیه صدای قرائت قرآن و مجالس حسینی بسیار بلند پخش می‌شود به طوری که صدای آن از بیرون شهر هم شنیده می‌شود واین امر منجر به سلب آسایش همسایگان شده است و مسئولین و سخنرانان حسینیه اصرار به ادامه آن دارند، این عمل چه حکمی دارد؟

حکم ایجاد مزاحمت برای مردم به بهانه عزاداری چگونه است؟
ج: اگر چه اقامه مراسم و شعائر دینی در زمانهای مناسب در حسینیه از بهترین کار‌ها و جزو مستحبات مؤکد می‌باشد، ولی واجب است برگزارکنندگان مراسم و عزاداران تا حد امکان از اذیت و ایجاد مزاحمت برای همسایگان بپرهیزند. هرچند با کم کردن صدای بلندگو و تغییر جهت آن به طرف داخل حسینیه باشد.

س. ۱۴۴۸: نظر شریف حضرتعالی نسبت به ادامه حرکت دسته‌های عزاداری در شبهای محرم تا نصف شب همراه با استفاده از طبل و نی چیست؟

ج: به راه انداختن دسته‌های عزاداری برای سیدالشهدا و اصحاب او علیهم السلام و شرکت در امثال این مراسم امر بسیار پسندیده و مطلوبی است و از بزرگترین اعمالی است که انسان را به خداوند نزدیک می‌کند، ولی باید از هر عملی که باعث اذیت دیگران می‌شود و یا فی نفسه از نظر شرعی حرام است، پرهیز کرد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.