تاریخ انتشار :دوشنبه ۳ مهر ۹۶.::. ساعت : ۳:۱۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

الزام دریافت کارت سلامت برای خادمین و آشپزهای مساجد

مسئول بهداشت و محیط شبکه بهداشت و درمان شمیرانات گفت: ارائه کارت سلامت از جانب خادمین و آشپز‌های تکایا و مساجد الزامی است و در بازرسی‌های کارشناسان بهداشت محیط و کار بررسی می‌شود.

به گزارش قائم آنلاین، سعید جعفری درخصوص نکات بهداشتی لازم به اجرا در چایخانه و آشپزخانه‌های تکایا و مساجد گفت: هر ساله با شروع ماه محرم کارشناسان بهداشت محیط وزارت بهداشت از مساجد، تکایا و ایستگاه‌های صلواتی بازدید می‌کنند و نکات بهداشتی به عاملین امر آموزش داده می‌شود.

وی افزود: آشپز‌ها و خادمین مساجد باید دارای کارت سلامت بوده و شرایط لازم را رعایت کنند، بنابراین با مراجعه کارشناسان بهداشت محیط وکار، کارت سلامت این افراد کنترل شده و برداشتن آن تأکید می‌شود چرا که فعالیت این افراد درمساجد و آشپزخانه‌ها بدون داشتن کارت بهداشت غیر قانونی است.

مسئول بهداشت و محیط شبکه بهداشت و درمان شمیرانات خاطر نشان کرد: رعایت بهداشت فردی، بهداشت محیط، ارائه کارت سلامت و رعایت نکات لازم در پخت و ارائه مواد غذایی را رعایت نمایند.

وی عنوان کرد: نظارت بر اماکن طبخ وارائه مواد غذایی در همه فصول صورت می‌گیرد، اما در ایامی، چون ماه محرم به دلیل افزایش ایستگاه‌های صلواتی و فعالیت بیش از حد آشپزخانه‌های سطح شهر این نظارت‌ها همراه با آموزش‌های لازم مداوم‌تر صورت می‌گیرد.

جعفری اذعان داشت: استفاده از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی در ایستگاه‌های صلواتی و اختصاص آن به نوشیدنی‌های گرم همچون چای، شیر کاکائو مضر بوده و توصیه می‌کنیم در این ایستگاه‌ها از لیوان‌های کاغذی استفاده شود چرا که گرمای نوشیدنی در لیوان‌های یکبار مصرف پلاستیکی محتوای شیمایی این ظروف را در خود حل کرده و منجر به سرطان می‌شود.

مسئول بهداشت و محیط شبکه بهداشت و درمان شمیرانات گفت: سرو غذای نذری در ظروف فومی نیز منجر به ترکیبات شییمایی غذا می‌شود بنابراین به عاملین امر توصیه می‌کنیم از ظروف آلومینیومی و گیاهی برای ارائه غذای نذری استفاده کنند.استفاده لباس فرم، دستکش، کلاه و در مواقع بیماری ماسک در پخت غذا ضروری است و این نکات نیز به پخش کنندگان نوشیدنی و مواد خوراکی درایستگاه‌های صلواتی سطح شهر نیز توصیه می‌شود.

وی درخصوص مواد غذایی مصرفی در غذا‌های نذری افزود: تمامی فرآورده‌های گوشتی از جمله مرغ، ماهی و گوشت نباید به مدت طولانی در دمای محیط قرار گیرند چرا که به علت نرمی بافت‌های این اقلام از جمله مرغ، به سرعت دچار فساد شده و قابلیت مصرفی خود را از دست می‌دهند.بنابر این توصیه می‌شود از نگهداری بیش از دو ساعت در محیط جلوگیری شود.

جعفری خاطر نشان کرد: به هیچ عنوان مواد پروتئینی فریز شده نباید در آب داغ قرار گیرند بلکه برای نرم کردن این مواد باید آن‌ها را در محیط ۴ درجه یخچال قرار داده تا به تدریج بعد از گذشت ۲۴ ساعت از حالت یخ زدگی خارج شده و مورد استفاده قرار گیرند.

وی عنوان کرد: در طبخ غذا‌های سرخ کردنی باید حتما از روغن سرخ کردنی و در دیگر غذا‌ها از روغن مایع استفاده شود چرا که مصرف روغن جامد در غذا‌های نذری مضرات بسیاری را به همراه دارد. همچنین استفاده از هر گونه رنگ از جمله رنگ زعفران در غذا‌های پخته شده نیز ممنوع بوده و باید از ادویه‌های بسته بندی شده و دارای تاریخ انقضا و استاندارد استفاده شود.

مسئول بهداشت و محیط شبکه بهداشت و درمان شمیرانات اذعان داشت: نگهداری غذای پخته شده بیش از دو ساعت در محیط آشپزخانه و خارج از یخچال دچار فساد غذایی شده و خوردن آن توصیه نمی‌شود.نگهداری غذای نذری در ظروف یکبار مصرف در یخچال به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود بنابراین حداکثر زمان مصرف غذای پخته شده دوروز بوده و باید در ظروف دیگری نگهداری شود.

جعفری در ادامه یادآور شد: بعد از نگهداری غذا‌های از قبل مانده باید آن‌ها را به طور کامل گرم کرد چرا که حرارت منجر به از بین رفتن میکروب‌های نفوذ کرده در غذا شده وتنها با حرارت از بین می‌رود. با این حال مصرف غذا‌های از قبل مانده توصیه نمی‌شود چرا که ارزش غذایی و ویتامین‌های سالم در آن از بین رفته و دیگر قابلیت مفید بودن خود را از دست داده است.

وی گفت: استفاده از مرغ‌های یخی و منجمد که دارای تاریخ انقضا، تولید و بسته بندی‌های مجازا ست، در غذا‌های نذری مانعی ندارد باید در نحوه طبخ این مواد دقت‌های لازم صورت گیرد و ۲۴ ساعت قبل از مصرف آن این محصولات پروتئینی را در دمای یخچال قرارداده و یا در ظرف حاوی آب سرد آن‌ها را از حالت انجماد خارج نمایند.

مسئول بهداشت و محیط شبکه بهداشت و درمان شمیرانات در پایان خاطر نشان کرد: مصرف سنگ نمک در طبخ غذا‌های نذری ممنوع است چرا که این ماده غذایی دارای ناخالصی‌ها، فلزات سمی واملاح مضراست و استفاده از آن در غذا‌ها سلامتی افراد را به خطر می‌اندازد بنابر این در طبخ غذا‌ها بالاخص برنج باید از نمک‌های تصفیه شده استفاده شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.