تاریخ انتشار :یکشنبه ۲ مهر ۹۶.::. ساعت : ۶:۴۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

۵ نکته درباره زندگی در کمپ دانشجویی

در زندگی تازه اتاق‌های کوچک با تخت‌های ۲ - ۳ طبقه‌ای که اطراف اتاق را فراگرفته و کمدهای فلزی که همه دنیای شخصی شما را می‌سازند انتظارتان را می‌کشند.

به گزارش قائم آنلاین،درست است که فروردین فصل رویش و آغاز طبیعت است، اما پاییز و آغاز مهر برای آن‌ها که اهل درس و مدرسه و دانشگاه هستند، بهار دیگری است و آغازی جدی برای یک زندگی جدید. هر سال مهر که از راه می‌رسد عده‌ای از فرزندان این سرزمین، کوله‌بار زندگی‌شان را بر دوش می‌گیرند و برای کسب دانش و تحصیل در یک دانشگاه جدید از شهر و دیارشان راهی دیار غربت می‌شوند تا گامی جدید به سوی آینده‌ای روشن بردارند. گاهی، اما تغییر شرایط از زندگی در کنار خانواده در خوابگاه و هماهنگی با این محیط جدید مشکلاتی را برای دانشجویان تازه از راه‌رسیده ایجاد می‌کند. اگر در این روز‌ها کوله‌پشتی شما هم در خانه آماده است و راهی دانشگاه و خوابگاه هستید، مطلب امروز ما را از دست ندهید. در ادامه این مطلب را به نقل از همشهری آنلاینبخوانید.

زندگی در کمپ دانشجویان
 برای یک زندگی تازه آماده شوید!

حالا دیگر بوی داغ نان سنگکی که بابا بعد از نماز صبح می‌خرید و چای تازه‌ای که مادر اول صبح دم‌می‌کرد و با هزار ناز و نوازش بیدارتان می‌کرد که صبحانه بخورید را فراموش کنید. ناهار و شام‌های آماده و ظرف میوه شسته شده روی میز اتاق‌تان، لباس‌های اطوشده روی چوب لباسی پشت در و استفاده گاه و بی‌گاه از ماشین بابا را هم به خاطراتتان بسپارید. زندگی شما به‌عنوان نازدانه مامان و بابا تمام شده باید زندگی جدیدی را آغاز کنید.

در زندگی تازه اتاق‌های کوچک با تخت‌های ۲ – ۳ طبقه‌ای که اطراف اتاق را فراگرفته و کمدهای فلزی که همه دنیای شخصی شما را می‌سازند انتظارتان را می‌کشند. صبح‌هایی که اگر شب گذشته جیره صبحگاهی را از سلف نگرفته باشید گرسنه می‌مانید و ظهر‌ها برای خوردن یک لقمه نان، حتی اگر کلاس نداشته باشید باید تا سلف دانشگاه پیاده گز کنید و تازه در صف بایستید تا غذای نه چندان تعریفی دانشگاه گیرتان بیاید. خلاصه اینکه روزگار شیرین خانه پدری تمام شد و حالا شما یک دانشجوی ترم اولی هستید که خودتان باید همه کارهایتان را انجام دهید و گلیم‌تان را به تنهایی از آب بیرون بکشید. لطفا هرچه سریع‌تر شرایط جدید را بپذیرید که عقب نمانید!

مراقب جوگیری‌های روزهای اول باشید

خوابگاه مثل کشوری می‌ماند که از ۷۲ ملت با فرهنگ و آداب و اخلاق گوناگون در آن جمع شده‌اند. همه این آداب و رسوم و فرهنگ‌ها لزوما خوب نیستند و بعضی‌ها به هزار و یک دلیل، مشکلات رفتاری و اخلاقی خاصی دارند یا به‌دلیل محدودیت‌هایی که در خانه داشته‌اند و حالا احساس ر‌ها شدن از آن محدودیت‌ها می‌کنند بدجوری جوگیر شده‌اند. شما ممکن است در همین روزهای اول با انواع و اقسام پیشنهادهای جوگیرانه روبه‌رو شوید؛ از پیشنهاد همراهی با دوست سیگاری هم‌اتاقی گرفته تا شب‌نشینی‌های بیهوده و پارتی‌های تا پاسی از شب و قلیان کشیدن‌های دورهمی و کتاب‌های مسئله‌دار عجیب و غریب و فیلم‌هایی که شاید تا به حال اسم‌شان هم به گوشتان نخورده باشد و حتی پیشنهاد‌های بدتری برای مصرف قرص‌های روانگردان و مواد‌مخدرو…

عملکرد و نوع رفتار شما در برابر همه این ناهنجاری‌هایی که متأسفانه این روز‌ها در جامعه ما کم هم نیست تا حد زیادی موفقیت یا شکست شما را برای ساختن یک آینده موفق و رؤیایی مشخص می‌کنند. اگر خودتان مسئولیت مراقبت از خود را برعهده نگیرید خیلی زود دچار حاشیه‌های نامناسبی خواهید شد که نه‌تن‌ها تمرکزتان را برای درس خواندن از بین می‌برند بلکه آرامش معمول زندگی‌تان را هم تباه خواهند کرد. پس لطفا جوگیر نشوید، تند نروید و مراقب خودتان باشید.

یک دوست خوب پیدا کنید

داشتن دوست خوب می‌تواند مسیر زندگی آدم را تغییر دهد و این تأثیر در روزهای حساس حضور در دانشگاه و زندگی در یک شهر غریب می‌تواند بیش از پیش باشد. شاید یکی از بهترین کارهایی که می‌تواند شما را در برابر خطرات این برهه از زندگی‌تان واکسینه کند، پیداکردن یک دوست خوب است. فردی که به جای اینکه باری روی دوش‌تان شود و شما را به پایین بکشد، دست‌تان را بگیرد و بالاتر از جایی که حالا هستید برساند. پیدا کردن چنین دوستی زیاد هم سخت نیست.

کمی اگر دور و برتان را خوب نگاه کنید، در همین اتاق خودتان یا اتاق بغلی یا طبقه پایین کسی که سرش به تنش بیارزد و جوگیر نشده باشد و برای زندگی‌اش برنامه داشته باشد و مسیر دین را در زندگی‌اش باز گذاشته باشد، پیدا می‌شود. البته حواستان باشد اینطور وقت‌ها اسیر نیش و کنایه شیطانک‌ها نشوید، کنایه‌هایی با چنین مضامینی مثل «بچه مثبت و خرخوان و پاستوریزه» از آن کلمات کلیدی است که اینطور وقت‌ها شیطان‌تر‌ها برای جلوگیری از دوستی شما با چنین کسانی حتما استفاده خواهند کرد.

ارتباط‌تان را با خانواده حفظ کنید

زندگی در خوابگاه آن هم در روزهای جدید یک حس عجیب خلسه و بی‌وزنی در شما به‌وجود می‌آورد. واقعا هم اینکه شما نزدیک ۲۰ سال از زندگی‌تان را زیرنظر مستقیم پدر و مادر بوده‌اید و حالا باید خودتان گلیم‌تان را از آب بیرون بکشید و همه برنامه‌های زندگی‌تان را مدیریت کنید موقعیت ویژه‌ای است که گذراندن آن نیاز به دقت و مدیریت خوب از طرف شما دارد. یکی از کارهایی که باعث می‌شود سنگینی این موقعیت جدید کم شود این است که رابطه‌تان را با خانواده تا حد امکان حفظ کنید.

حفظ رابطه با خانواده می‌تواند از ارتباط تلگرامی با برادر کوچک‌ترتان در تلگرام شروع شود و تا تماس‌های آخر شبی با مادر و پیامک‌های روزانه با پدر ادامه پیدا کند. سر زدن به خانواده در فرصت تعطیلات و آخر هفته‌ها هم بار دوری از خانواده را کم می‌کند. سرزدن به فامیل و دوستان نزدیکی که در شهر جدید محل دانشگاهتان زندگی می‌کنند هم باعث می‌شود احساس پیوند با خانواده و نزدیکی به آن‌ها در دلتان تقویت شود و کمتر احساس دوری و غربت آزارتان دهد.

درستان را جدی بگیرید

فرصت چند ساله دانشگاه شاید یکی از مهم‌ترین برهه‌هایی از زندگی است که شما باید برای آینده‌تان توشه جمع کنید تا ان‌شا‌ءالله تا پایان عمر بتوانید از این توشه و بهره‌ای که در این مدت دانشجویی جمع کرده‌اید، استفاده کنید. نوع حرکت شما در همین روز‌ها و ترم‌های اول در دانشگاه تا حدودی زیادی موفقیت یا عدم‌موفقیت شما را در آینده کاری و اجتماعی‌تان مشخص می‌کند.

استاد‌ها در همان روزهای اول ترم دانشجویان خاصشان را در ذهن‌شان گلچین می‌کنند و می‌فهمند که در ورودی‌های امسال چه کسانی سرشان به تنشان می‌ارزد. دقت کنید که از همین اول کار، درستان را جدی بگیرید و از کوران رقابت علمی عقب نیفتید.

اینجا کسی شما را برای دیر رسیدن به کلاس یا چند جلسه غیبت در طول ترم مواخذه نخواهد کرد، اما لطمه علمی که از نبودن در کلاس و بی‌نظمی خواهید خورد در تمام طول زندگی‌تان همراهتان خواهد بود. پیش مطالعه مباحث کلاس، حضور فعال و پویا در کلاس و شرکت در مباحث و پرسیدن سؤال و مرور درس‌های هر روز در پایان روز درسی می‌تواند تا حدود زیادی شما را به‌عنوان یک دانشجوی موفق علمی به همه بشناساند؛ دانشجویی که به‌زودی در ترم‌های آینده همکار پروژه‌های استادان می‌شود و در همین بحران بیکاری زمینه‌های اشتغال آینده‌اش را می‌سازد.

فرصت‌ها را از دست ندهید

به‌احتمال زیاد شما از یک شهر کوچک‌تر به شهری بزرگ‌تر برای تحصیل آمده‌اید. با کمی پرس و جو و تامل می‌توانید موقعیت‌های مختلفی را در این شهر جدید کشف کنید که در محل زندگی‌تان خوابشان را هم نمی‌دیدید. استفاده از کتابخانه‌های مجهز، دیدن فیلم‌های روز در سینما، شرکت در برنامه‌های مذهبی سخنرانان و مداحانی که تا دیروز فقط در تلویزیون مشاهده‌شان می‌کردید و حتی دیدن تئاتر و حضور در مسابقات ورزشی در استادیوم‌ها و استفاده از باشگاه‌های مجهز ورزشی یا استفاده از جلسات خصوصی فلان صاحبدل، روحانی و… همه موقعیت‌هایی است که اگر خوب به دور و برتان نگاه کنید آن‌ها را کشف خواهید کرد.

مهم فقط این است که دچار روزمرگی و رخوت نشوید. برای روز‌ها و ساعت‌هایتان برنامه داشته باشید و با امید برای ساختن آینده‌تان تلاش کنید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.