تاریخ انتشار :یکشنبه ۲ مهر ۹۶.::. ساعت : ۷:۱۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

تنها پرونده مهم تاریخ فوتبال ایران که در CAS برنده شد!

شکست های پی در پی نمایندگان ایران در دادگاه های بین المللی فوتبال از جمله کمیته انضباطی فیفا و دادگاه داوری ورزش باعث شده تقریبا هیچ کس امیدی به برتری ایرانی ها در این پرونده ها نداشته باشد.

به گزارش قائم آنلاین،اکنون که بحث شکایت ریزه اسپور از طارمی و باشگاه پرسپولیس داغ شده مروری بر یک پرونده تاریخی خالی از لطف نیست.

سابقه چیزی است که چشم همه را می ترساند و حتی در پرونده ای که طرف ایرانی دست بالا را دارد افکار عمومی چندان امیدی به برد آن ندارد.

در پرونده های مشابه همین ماجرای مهدی طارمی چند بازیکن خارجی دیگر توانستند با استفاده از شرایط کودتای ترکیه فسخ قرارداد خود را از باشگاه های این کشور بگیرند اما تنها کسی که در این میان بازنده شد یک طرف ایرانی به نام مهدی طارمی بود!

اما اوضاع همیشه این طور نبوده و به جز برخی پرونده های کوچک و محدود که با مصالحه و یا رای به سود طرف ایرانی به پایان رسیده ایرانی ها در کمال ناباوری سابقه برنده شدن در پرونده های بزرگ را هم دارند. پرونده آلفا پرونده ای جنجالی در دهه ۸۰ بود که گریبان باشگاه های پرسپولیس و استقلال را گرفته بود.

ماجرا از این قرار بود که دو باشگاه پرسپولیس و استقلال سال ۸۳ قراردادی را با شرکت کانادایی آلفا امضا کردند که براساس آن قرار شد چند بازی دوستانه با حضور دو تیم سرخابی در کشورهای آمریکا و کانادا برگزار شود.

سفر به این دو کشور و برگزاری بازی دوستانه بنا به دلایلی ممکن نشد و این باعث شد شرکت آلفا در اعتراض به این مساله به دادگاه CAS شکایت کند و درخواست خسارت یک میلیون دلاری کند. در ادامه یک بار در سال ۸۵ و بار دیگر در سال ۸۷ و در زمان مدیریت حبیب کاشانی طرفین به توافق رسیدند که این سفر انجام شده و بازی های دوستانه برگزار شود که این توافق باز هم اجرایی نشد.

در نهایت شکایت شرکت آلفا به CAS رفت و در روزهای ابتدایی سال ۹۰ شکری مشاور حقوقی باشگاه پرسپولیس خبر از یک رای تاریخی داد و اعلام کرد باشگاه پرسپولیس برنده این پرونده شده است. باشگاه پرسپولیس که از دادگاه خواسته بود دعوای این باشگاه جدا از باشگاه استقلال رسیدگی شود با استناد به مشکل صدور ویزا برای اعضای تیم جهت سفر به کانادا و آمریکا و ناتوانی شرکت آلفا در تهیه ویزا برای اعضای تیم و تامین هزینه های مسابقات موفق به پیروزی در این پرونده شد و با پیروزی پرسپولیس باشگاه استقلال هم با این شرکت به مصالحه رسید.

این مهم ترین پرونده و از معدود پیروزی های شاخص و قابل ذکر فوتبال ایران در مجادلات حقوقی بین المللی بوده است که مانع خروج سرمایه زیادی معادل دو میلیون و ۸۰۰ هزار دلار از کشور شد و هزینه دادرسی و وکلای پرسپولیس هم از سوی طرف مقابل پرداخت شد.

جالب این که پرسپولیسی ها قصد داشتند با ارسال رای دادگاه سوئیس به فیفا درباره دریافت جریمه ۴۰۰ هزار دلاری از شرکت آلفا هم اقدامات لازم را انجام دهند که در ادامه از پیگیری آن منصرف شدند.

پرونده دیگری که اخیرا شایعه شده پس از سالها با پیروزی طرف ایرانی در دادگاه CAS همراه شده اختلاف بین ایران و عربستان در ماجرای میزبانی تیم های ایرانی و سعودی در زمین بی طرف بوده که مسئولان فدراسیون فوتبال با امیدواری کامل از برتری در آن صحبت کرده اند اما هنوز رسما خبری درخصوص آن منتشر نشده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.