تاریخ انتشار :جمعه ۹ تیر ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۵۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

گزارش دبیرکل نباید سیاسی می‌شد

نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: بندهای قطعنامه 2231 درباره برنامه موشکی بالستیکی ایران و ارتباط آن با برجام واضح است و نباید با مبهم خواندن این بندها، گزارش‌های فنی را به گزارشی سیاسی علیه ایران و به ضرر برجام تبدیل کرد.

به گزارش قائم آنلاین، «ولادیمیر سافرونکوف» نماینده روسیه در سازمان ملل، در نشست بررسی گزارش «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل از نحوه اجرای قطعنامه ۲۲۳۱، به نحوه نگارش این گزارش اعتراض کرد.

سافرونکوف ابتدا از زحمات گوترش و همکارانش در تهیه گزارش جدید قدردانی کرد و گفت:«مشخصاً تلاش شده که گزارش جدید، متن دقیق‌تری نسبت به گزارش‌های پیشین از نحوه اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ داشت.»

وی سپس انتقاد از درج موارد نامرتبط و اثبات‌نشده در گزار گوترش را آغاز کرد و گفت: «مسکو همزمان خواهان آن است که برخی قسمت‌های مشخص متن را مورد اشاره قرار دهد و انتظار داریم اشتباهاتی که در نگارش این بخش‌ها رخ داده، در آینده تکرار نشود.»

نماینده روسیه برای روشن شدن موضوع، مثال آورد و گفت: «مثلاً درخواست از ایران برای پرهیز از پرتاب موشک‌های بالستیک و ارتباط دادن آن به بالا رفتن پتانسیل افزایش تنش. این بیانیه‌ها جایی در این گزارش نداشت زیرا گزارش موجود صرفاً در خصوص اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ نوشته شده است.»

سافرونکوف به اشاره دبیرکل به مبهم بودن متن برجام در خصوص حقوق موشکی ایران اشاره کرد و ضمن رد این ادعا گفت: «در قطعنامه ۲۲۳۱ از ایران خواسته شده که هیچ فعالیتی در حوزه موشک‌های بالستیک طراحی‌شده برای حمل کلاهک هسته‌ای، انجام ندهد که این بند هیچ جایی برای سوء تفسیر باقی نمی‌گذارد.»

وی سپس به انتشار گزارش فرانسوی‌ها از توقیف یک محموله سلاح ایرانی در شمال اقیانوس هند پرداخت و گفت: «در خصوص گزارش فرانسه از توقف محموله‌های تسلیحاتی هم باید بگوییم که این مسئله برای ما شک‌برانگیز است؛ گزارش‌ها و اطلاعات تأییدنشده جایی در این گزارش ندارند حتی اگر این اطلاعات توسط کشورهای عضو شورای امنیت ارائه شده باشند. این اطلاعات میبایست به شورای امنیت ارائه می‌شد تا توسط این نهاد و با استفاده از ظرفیت قانونی‌اش، برای پیگیری این مسئله و بعمل آوردن تحقیقات بی‌طرفانه و حرفه‌ای، تصمیم‌گیری می‌شد.»

هفته گذشته نیویورک‌تایمز با استناد به دسترسی به بخش‌هایی از متن گزارش جدید دبیرکل از پایبندی ایران به قطعنامه ۲۲۳۱، مدعی تعدیل لحن گوترش نسبت به لحن دبیرکل قبلی در قبال ایران شده بود.

سافرونکوف به این جریان ادامه‌دار درز گزارش‌های محرمانه سازمان ملل به رسانه‌های آمریکایی اشاره کرد و گفت: «درز بخش‌هایی از گزارش دبیرکل در رسانه‌ها از نظر مسکو، غیرقابل‌قبول است. اعضای شورای امنیت نباید به چنین کارهایی متوسل شوند. این کار برای اعمال فشار بر روی دبیرکل انجام شد.»

نماینده روسیه در سازمان ملل در انتها هشدار داد: «باز هم می‌گوییم که این گزارش نباید به سند سیاسی تبدیل شود زیرا این کار باعث تضعیف برجام خواهد شد.»

دیدگاه خود را به ما بگویید.