تاریخ انتشار :پنج شنبه ۸ تیر ۹۶.::. ساعت : ۱:۴۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

نور آفتاب اگزما را بهبود می‌بخشد

محققان دانشگاه ادینبورگ می‌گویند نور آفتاب سبب آزاد شدن نیتریک اکسید (NO) در پوست می‌شود و این ماده می‌تواند التهاب و خارش ناشی از اگزما را کاهش دهد.

به گزارش قائم آنلاین، محققان دانشگاه ادینبورگ می‌گویند نور آفتاب سبب آزاد شدن نیتریک اکسید (NO) در پوست می‌شود و این ماده می‌تواند التهاب و خارش ناشی از اگزما را کاهش دهد. در ادامه این مطلب را به نقل از سلامت نیوز بخوانید.

نور آفتاب علائم اگزما را کاهش می‌دهد
محققان اسکاتلندی برای تحقیق در این زمینه، پرتو فرابنفش را به بخشی از پوست افراد داوطلب تاباندند و متوجه شدند که این کار باعث آزاد شدن نیتریک اکسید در خون آنان می‌شود.
پژوهشگران امیدوارند این یافته به درمانی تازه منتهی شود؛ درمانی که از این خاصیت مثبت نور آفتاب استفاده کند، اما فاقد عوارض منفی آن باشد چراکه نور آفتاب می‌تواند به پوست آسیب برساند.
دکتر آن استیر که ریاست این تحقیق را برعهده دارد، می‌گوید: تحقیق ما نشان می‌دهد که نیتریک اکسید خواص ضدالتهابی قوی دارد و می‌تواند دارویی تازه برای افراد مبتلا به اگزما باشد.
نیتریک اکسید سبب فعال شدن نوع خاصی از گلبول سفید به نام سلول‌های تنظیم‌کننده می‌شود و این سلول‌ها التهاب را کاهش می‌دهند. اگزما (درماتیت آتوپیک)، نوعی حساسیت یا آلرژی است که در سطح پوست بدن به صورت خارش، قرمزی، ترک، زخم و خشکی بروز می‌یابد. اگزما در کودکان بیشتر شایع است، اما در سنین دیگر نیز دیده می‌شود و حتی آغاز آن می‌تواند در سنین بزرگسالی باشد.
در برخی افراد اگزما محدود است و در برخی افراد ممکن است بخش‌های بزرگتری از پوست را درگیر کند. معمولا شدت اگزمای کودکان در سنین بالاتر کاهش می‌یابد.
نیتریک اکسید یکی از مولکول‌هایی است که در سیستم عصبی و ایمنی بدن نقش بسیار مهمی دارد و در سال ۱۹۹۲ به آن لقب مولکول سال دادند.
در سال ۱۹۹۸ سه دانشمند آمریکایی به خاطر کشف نقش نیتریک اکسید به عنوان یکی از مولکول‌های پیام‌رسان دستگاه قلب و عروق برنده نوبل پزشکی و فیزیولوژی شدند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.