تاریخ انتشار :پنج شنبه ۸ تیر ۹۶.::. ساعت : ۴:۵۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

زمان زنده ماندن باکتری‌ها در هر عطسه چقدر است؟

نتایج بررسی‌ها نشان داد بعضی از باکتری‌های سودوموناس آئروژینوزا مقاوم هستند و می‌توانند برای افراد با بیماری‌های تنفسی مانند بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک مشکلاتی ایجاد کنند.

به گزارش قائم آنلاین، محققان دریافتند باکتری‌های سرفه و عطسه تا ۴۵ دقیقه در هوا زنده می‌مانند. محققان تکنیک جدیدی برای این موضوع در نظر گرفته‌اند که چگونه باکتری‌های سرفه و عطسه در محیط منجر به بروز بیماری‌های شایع می‌شوند. در ادامه این مطلب را به نقل از سلامت نیوز بخوانید.

زمان زنده ماندن باکتری‌ها در هر سرفه و عطسه چقدر است؟
تیم محققان دریافتند زیر مجموعه‌ای از سودوموناس آئروژینوزا- یک گونه باکتری مرتبط با عفونت‌های بیمارستانی که نیمه‌عمر ۱۰ دقیقه‌ای دارد، می‌تواند تا ۴۵ دقیقه بعد هم خطرآفرین باشد.

لیدیا موراوسکا، محقق دانشگاه تکنولوژی کوئینزلند (QUT) اظهار کرد: این عوامل بیماری‌زا تا مسافت چهار متر و مدت زمان ۴۵ دقیقه در هوا ماندگاری دارند.

محققان عنوان کردند: ما قصد داشتیم که دریابیم باکتری‌های منتقل شده از عطسه و سرفه از چنین فاصله‌ای و بعد از مدت زمان طولانی چگونه افراد را آلوده می‌کنند.

محققان ذرات سرفه در هوا را از دو بیمار مبتلا به فیبروز کیستیک و عفونت مزمن پوسیدوموناس آئروژینوزا نمونه‌برداری کردند.

اکثر این ذرات بسیار سریع از بین می‌روند و باکتری در آن‌ها زنده نمی‌ماند.

پژوهشگران دریافتند بسیاری از باکتری‌ها طی مدت ۱۰ دقیقه از بین می‌روند، اما نوعی از آن‌ها نیمه عمر بیش از ۱۰ دقیقه دارند.

نتایج بررسی‌ها نشان داد بعضی از باکتری‌های سودوموناس آئروژینوزا مقاوم هستند و می‌توانند برای افراد با بیماری‌های تنفسی مانند بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک مشکلاتی ایجاد کنند.

اگر چه محققان هنوز درباره علت این موضوع مطمئن نیستند، اما آن‌ها تصور می‌کنند مکانی که ذرات در مسیر تنفسی تولید می‌شوند و اندازه قطره در این مورد بسیار موثر است.

مورواسا اظهار کرد: ذره‌ها در بخش‌های مختلفی از دستگاه تنفسی تولید می‌شوند و باکتری‌های مختلفی را حمل می‌کنند.

ذره‌های بزرگتر حامل باکتری، زمان طولانی‌تری برای تجزیه نیاز دارند، مقاوم‌تر هستند و می‌توانند مدت زمان بیشتری باقی بمانند.

نتایج این بررسی پیامدهای مهمی برای کنترل عفونت در بیمارستان‌ها دارد.

محققان توصیه کردند: شستن دست‌ها بعد از عطسه و سرفه برای جلوگیری از ابتلا به انواع عفونت بسیار مهم است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.