تاریخ انتشار :پنج شنبه ۸ تیر ۹۶.::. ساعت : ۸:۵۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

دردسر تازه برای لیونل مسی

لیونل مسی بازیکن کلیدی تیم فوتبال باشگاه بارسلونا هنوز از بحران دادگاه عالی اسپانیا و دردسرهای مربوط به فرار مالیاتی تا مرز 14 میلیون یورو فارغ نشده که باید زیر بار اتهامی دیگر برود.

به گزارش قائم آنلاین، این بار رسانه‌های مادریدی در صف اول حمله به ستاره آرژانتینی دیده می‌شوند و روزنامه مارکا (اسپانسر برنابئو) در گزارشی افشاکننده مدعی شده لیونل مسی حداقل ۱۰ میلیون یورو در بنیاد خیریه خود فرار مالیاتی کرده و بدون اظهار مالیاتی در پایان سال میلادی گذشته اقدام به پولشویی نموده است.

در ۷ جولای ۲۰۱۶ دادگاه محلی بارسلونا لیونل مسی و پدرش را به ۲۱ ماه زندان آن هم به دلیل پرداخت نکردن مالیات خود به مدت سه ماه محکوم کرد. این تصمیم دادگاه محلی را دادگاه عالی اسپانیا نیز تایید کرد و ۲۱ ماه زندان را برای مسی و پدرش به تصویب رساند. در همان زمان رسانه‌های اروپایی و آمریکای جنوبی به همراه وب‌سایت El confidencial و La sexta اطلاعاتی درباره لیونل مسی را از کنسرسیوم بین‌المللی تحقیقات روزنامه‌نگاران و روزنامه‌ آلمانی suddeutsche zeitug  منتشر کردند.

به نوشته این سایت، چند روز پس از افشای فرار مالیاتی ۴٫۱ میلیون یورویی مهاجم آرژانتینی، او به همراه پدرش از طریق دفتر حقوقی واقع در اروگوئه برای ساخت شهرک پانامایی Mega star Emterprises قرارداد بستند تا فرار مالیاتی او پنهان شود.

بنیاد لیونل مسی یکی از مبهم‌ترین مؤسسات به ظاهر مردمی در اسپانیا و آرژانتین است که تا به حال ۴ دادگاه کیفری در دو کشور مذکور را پشت‌سر گذاشته و البته به طرز مشکوکی تبرئه شده است ،این بنیاد خیریه به همکاری با بنیاد قطر  متهم شده که البته این اتهام در دادگاه عالی اسپانیا محل بحث نیست و به آن نخواهد پرداخت.

مشکل بزرگ لیونل مسی این است که خود از نزدیک این بنیاد خیریه را اداره نمی‌کند و حتی پدر او خورخه نیز توسط دو وکیل آرژانتینی این بنیاد خیریه را تحت مدیریت دارد. همین مسأله باعث شده کنترل امور از دست ستاره آرژانتینی خارج باشد و هر چند ماه یکبار با دردسری تازه از دل این سازمان مردم‌نهاد مواجه شود.

این بار ABC و روزنامه مارکا مدعی شدند لیونل مسی بدون اظهار مالیاتی و در اقدامی شبیه به پولشویی حداقل ۱۰ میلیون یورو در بنیاد خیریه خود به اصطلاح حسابداران بدون ردپا عبور کرده است. این ادعا مسلماً بدون پشتوانه حقوقی نیست و مارکا ثابت کرده همیشه برای ادعاهای جنجالی خود سند و مدرک کافی در اختیار دارد.

در واقع بسیاری از کارشناسان اسپانیایی بر این باورند مارکا تریبون ورزشی دادگاه عالی اسپانیا محسوب می شود و همین مسأله باعث شده یک خبر حقوقی در حکم یک بیانیه رسمی از سوی دادگاه محسوب شود.

بنیاد مسی در سال ۲۰۱۳ نیز به پولشویی و کلاهبرداری در خرید و فروش بازیکنان نوجوان و جوان در لاماسیا متهم شد که این پرونده نزد دادگاه بارسلونا همچنان مفتوح است و وکلای مسی هنوز توضیح قانع‌کننده‌ای در این خصوص ارائه نکرده و تنها به تمدید وقت دفاع از متهم می‌پردازد.

اگر ادعای مارکا درست باشد لیونل مسی که قرار است حکم ۲۱ ماه حبس خود را به مبلغ ۲۵۵ هزار یورو خریداری کند باید فکری هم برای خرید ۶ سال زندان قطعی در مادرید بکند

دیدگاه خود را به ما بگویید.