تاریخ انتشار :چهارشنبه ۷ تیر ۹۶.::. ساعت : ۶:۰۳ ب.ظ
فاقددیدگاه
رئیس دادگستری شهرستان قائم‌شهر:

بیش از ۵۷ هزار فقره پرونده در دادگستری قائم‎شهر ثبت شده است

رئیس دادگستری شهرستان قائم‌شهر، گفت: در سال گذشته بیش از ۵۷ هزار فقره پرونده شامل ۴۳ هزارو ۳۱۲ فقره محاکم کیفری و حقوقی، ۱۲ هزارو ۵۰۰ فقره پرونده حل اختلاف و بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ فقره پرونده اجرای احکام شورای حل اختلاف در شهرستان وارد شد

به گزارش قائم آنلاین، سید محمود برهانی، بعدازظهر چهارشنبه در نشست خبری بمناسبت هفته قوه قضاییه با اصحاب رسانه،، اظهار کرد: هفته قوه قضاییه فرصتی برای بازخوانی مجدد مسئولیت‌ها و تکالیف دستگاه قضا است تا توفیقات، محاسبه و کمبودها و مشکلات دستگاه‌های قضایی موردتوجه قرارگیرد و در جهت رفع آن اقدام شود.

وی افزود: رسیدگی به پرونده‌های عمومی از وظایف دادسرا بوده و این پرونده‌ها شامل تعقیب، تحقیق و تکمیل پرونده و صدور کیفرخواست است و پرونده‌های حقوقی و مدنی از حوزه وظایف دادگاه است.

رئیس دادگستری شهرستان قائم‌شهر با تأکید بر کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری، بیان کرد: در سال گذشته بیش از ۵۷ هزار فقره پرونده شامل ۴۳ هزارو ۳۱۲ فقره محاکم کیفری و حقوقی، ۱۲ هزارو ۵۰۰ فقره پرونده حل اختلاف و بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ فقره پرونده اجرای احکام شورای حل اختلاف در شهرستان وارد شد و درنهایت ۴۴ هزار و ۵۶۰ پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت که با توجه به سال مشابه قبل باوجود افزایش ورودی عملکرد دادگستری قائم‌شهر در رسیدگی به پرونده‌ها مثبت بوده است.

این مسئول با اشاره به وجود ۴ شعبه صلحی و ۹ شعبه حکمی در شورای حل اختلاف قائم‌شهر، خاطرنشان کرد: شورای حل اختلاف تاکنون منجر به صلح و سازش در  از جمله اخذ رضایت از ۲ فقره قصاص از اولیای دم و موجب کاهش ۵ درصدی پرونده‌های ارجاعی به شورای حل اختلاف شد.

برهانی با اشاره به ۲۰ اتهامی که بیشترین ورودی پرونده‌ها را به خود اختصاص داده‌اند، تصریح کرد: در دادسرا به ترتیب سرقت، توهین به اشخاص عادی و ضرب‌وجرح عمدی، تصادفات، نگه‌داری مواد مخدر، تهدید، مفقودی چک و کلاه‌برداری بیشترین مراجعات را به خود اختصاص داده‌ و در دادگاه به ترتیب نگهداری مواد مخدر، سرقت، تصادفات، ضرب‌وجرح عمدی، توهین به اشخاص عادی در پنج الویت اول قرار دارند.

وی افزود: بیش از ۴۲ درصد از ورودی پرونده‌های محاکم حقوقی ما مربوط به پرونده‌های خانوادگی است که دادگستری شهرستان قائم‌شهر، به‌منظور کاهش ورودی پرونده‌های اختلاف خانوادگی واحد پیشگیری را از طریق دادستانی تأسیس کرده و لازم است تمام دستگاه‌های فرهنگی و متولی، با انجام خدمات مشاوره‌ای و پیشگیرانه دادگستری را در کاهش این‌گونه پرونده‌ها همگام‌باشند.

 

رئیس دادگستری شهرستان قائم‌شهر از طرح ابلاغ الکترونیک خبر داد و گفت: قوه قضاییه سامانه ابلاغ الکترونیک “ثنا” را در سال گذشته راه‌اندازی کرد که از طریق این سامانه کلیه ابلاغیه‌ها به‌صورت الکترونیک به‌حساب کاربری افراد در سامانه ارسال می‌شود و دادگستری قائم‌شهر با راه‌اندازی این سامانه از آذرماه سال گذشته از تعداد ۸۰ هزارو ۵۸۰ فقره ابلاغیه تعداد ۲۲ هزارو ۳۳۵ فقره به‌صورت الکترونیکی به متقاضیان ابلاغ کرده است.

این مسئول همچنین از راه‌اندازی دو مرکز خدمات قضایی در قائم‌شهر و کاهش مراجعات مستقیم مردم به دادگستری خبر داد و  خاطرنشان کرد: به‌منظور ارائه خدمات الکترونیک قضایی در شهرستان‌ها دو سهمیه برای قائم‌شهر در نظر گرفته شد ه است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.