تاریخ انتشار :یکشنبه ۴ تیر ۹۶.::. ساعت : ۱:۲۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

گیاهی که برای زنان باردار مضر است

این گیاه در ترکیبات جوشانده‌های مدر، قابض و تقویت کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهنام یوسفیان افزود: جوشانده این گیاه در حمام‌ها و کمپرس‌ها برای زخم‌های که دیر التیام می‌یابند، اولسرها، ناراحتی‌ها و تحریکات پوستی به کار می‌برند.

به گزارش قائم آنلاین، گیاه «پای خر»، از جمله گیاهان خانواده کاسنی است که از زمان قدیم و در طب سنتی از آن برای تسکین سرفه و مداوای مشکلات تنفسی استفاده می‌شده است؛ اما این گیاه برای خانم‌های باردار مضر و زیانبار است. در ادامه این مطلب را به نقل از سلامت نیوز بخوانید.

یک گیاه ممنوعه برای زنان حامله
یک متخصص طب سنتی در مورد خواص دارویی گیاه پای خر گفت: این گیاه در ترکیبات جوشانده‌های مدر، قابض و تقویت کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهنام یوسفیان افزود: جوشانده این گیاه در حمام‌ها و کمپرس‌ها برای زخم‌های که دیر التیام می‌یابند، اولسرها، ناراحتی‌ها و تحریکات پوستی به کار می‌برند.
این متخصص طب سنتی بیان داشت: برگ‌های تازه آن را که خوب شسته شده باشند در کمپرس‌ها برای مداوای آماس ها، دردهای مفصلی، غدد متورم و ورم‌های وریدی استفاده می‌کنند. با این حال، مصرف طولانی مدت این گیاه به مدت بیش از ۴ تا ۶ هفته در سال به دلیل وجود آلکالوئید پیرولیزیدین که سمیت کبدی دارد و به خصوص آلکالوئید سرطان زای سنکرکین موجود درگل‌ها ممنوع است.
وی افزود: همچنین در افراد با سابقه بیماری کبدی به دلیل سمیت کبدی آلکالوئید‌ها منع مصرف دارد و برای کودکان نیز مصرف آن توصیه نمی‌شود. مصرف این گیاه به دلیل اثرات سقط آوری در دوران بارداری نیز ممنوع است. وجود آلکالوئید پیرولیزیدین با سمیت کبدی ممکن است به دلیل بیماری انسداد رگ ها، باعث مرگ جنین شود و این مسئله به صورت گزارش موردی در انسان‌ها نیز دیده شده است.
پای خر، گیاهی خودرو با ریزوم ریشه دار است. در اوایل بهار ساقه‌های فلس داری از آن می‌روید و در انتهای ساقه‌ها غنچه‌های گل زرد رنگی می‌شکفند. از زمان‌های قدیم از این گیاه برای تسکین سرفه استفاده شده است. مقدار زیاد لعاب (موسیلاژ) موجود در این گیاه باعث شده که از آن به عنوان خلط آور در جوشانده‌ها استفاده شود که برای مداوای بیماری‌های دستگاه تنفسی (سرفه، ورم مجاری فوقانی تنفسی، آسم) تهیه می‌شوند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.