تاریخ انتشار :یکشنبه ۴ تیر ۹۶.::. ساعت : ۱:۲۷ ب.ظ
فاقددیدگاه
قائم‎آنلاین گزارش می‌دهد:

طرح پرورش ماهی در شالیزارهای برنج با رویکرد تحقق اقتصاد مقاومتی در قائم‎شهر

در راستای منویات مقام معظم رهبری و تکیه بر اقتصاد درون، طرح‌های اقتصاد مقاومتی در عرصه‌های مختلف بویژه طرح ترکیبی پرورش ماهی در شالیزار برنج درسه روستای شهرستان به مرحله اجرا گذاشته شده است.

به گزارش قائم آنلاین، با همت وتلاش بسیجیان قائم‎شهری در راستای فرهنگ سازی طرح اقتصاد مقاومتی، عرصه ترکیبی پرورش ماهی در شالیزار برنج آغاز به کار کرد.

در راستای منویات مقام معظم رهبری و تکیه بر اقتصاد درون، طرح‌های اقتصاد مقاومتی در عرصه‌های مختلف بویژه طرح ترکیبی پرورش ماهی در شالیزار برنج درسه روستای شهرستان به مرحله اجرا گذاشته شده است.

مهدی خرسند مدیر بسیج سازندگی ناحیه قائم‌شهر در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: طرح پرورش ماهی در شالیزارهای برنج از جمله طرح‎های ترکیبی اقتصاد مقاومتی با مزایای بسیار بالا برای کشاورزان است که هم اکنون در سه روستای میانرود، ریکنده و تلوک این شهرستان به مساحت ۱۵ هزار متر از ابتدای شروع کاشت برنج اجرایی شده است.

وی افزود:  اکسیژن دهی آب شالیزار، کاهش امراض و بیماری‌های برنج، نابودی علف‌های هرز داخل شالیزار، تقویت بوته برنج در زمینه رشد و پرورش و افزایش محصول دهی به میزان ۱۰ درصد و کاهش هزینه های کشاورزان از جمله مزایای این طرح است.

مدیر بسیج سازندگی ناحیه قائم‌شهر، بیان کرد: نحوه اجرای کشاورزان در این طرح به گونه‎ایست که با ایجاد حوضچه‌ای عمیق‌تر از سطح شالیزار با نزدیک شدن به زمان برداشت محصول و کم کردن تدریجی آب سطحی ، ماهیان نیز به داخل حوضچه منتقل شده و در صورت کشت مجدد ، دوباره ماهیان حوضچه به داخل شالیزار هدایت و تا رسیدن به رشد مصرف درداخل شالیزار دوران پرورش خودشان را می گذرانند و یا در غیر اینصورت داخل حوضچه مورد نظر رشد می‌کنند.

این مسئول خاطرنشان کرد: حوزه بسیج امام حسین(ع) این ناحیه نیز با در اختیار داشتن فضای مورد نیاز در اردوگاه شهید باقر زاده، پرورش ۷۰۰قطعه مرغ محلی، ۱۵راس دام سبک، کاشت نهال خرمالو، انار و صنوبر وصیفی‌جات را آغاز کرده است تا در مصارف داخلی مورد بهره برداری قرار گیرد.

خرسند بیان کرد: حمایت از جوانان و افزایش مشاغل تبدیلی در اولویت ما قرار دارد تا بتوانیم اقتصاد مقاومتی و اتکا به نیروها و توانمدی های درون کشور دست پیدا کنیم.

وی با شاراه به اینکه با پرداخت تسهیلات بانکی و کمک به متقاضیان کارآفرین بدنبال تحقق واقعی اقتصاد مقاومتی هستیم، خاطرنشان کرد: طرح های زیادی که توسط بسیجیان به ما ارائه می‌شود با پرداخت تسهیلات کم‎بهره برای آغاز کار اجرایی به متقاضیان، بدنبال اشتغال جوانان قائم‎‏شهری هستیم.

به گزارش قائم‎آنلاین، پرداخت تسهیلات با بهره کم برای جوانان جویای کار کمک مناسبی است که باید صورت بگیرد و طرح های مناسب و کم هزینه ای که برای آغاز کاری جدید توسط جوانان داده می‎شود باید با کمک به بهره‎برداری برسد تا ایجاد اشتغال شود.

طرح هایی نظیر پرورش ماهی در شالیزارهای برنج از جمله این طرح‎هاست که باید به آن پرداخت تا درکنار تولید برنج تولید ماهی صورت گیرد که سوددهی مناسبی را هم دارد و برای تولید برنج نیز مفید است.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.