تاریخ انتشار :یکشنبه ۴ تیر ۹۶.::. ساعت : ۳:۴۷ ب.ظ
فاقددیدگاه

زکات بر کسانی واجب است که محتاج دیگران نباشند

کسانی باید زکات را پرداخت کنند که خرج یکسال خود را داشته باشند یعنی محتاج دیگران برای مخارج یکساله خود نباشند.

به گزارش قائم آنلاین، چهار عید در اسلام به طور رسمى وجود دارد كه شامل عید قربان، عید غدیر، عید جمعه و عید فطر است.
واژه «عید» از ریشه عود گرفته شده ‏و به معناى بازگشت است، و واژه «فطر» از فطرت‏ به معناى سرشت بوده بنابراین عید فطر یعنى بازگشت‏ به فطرت و سرشت است.

مسلمانان در این روز در اثر یک ماه ضیافت و مهمانى خداوند به صفاى باطن دست‏ یافته و در حقیقت، شخصیت واقعى خویش را بازیافتند.

فطرت پاک انسان در طول سال در اثر غبارهاى جهل و نادانى و غفلت ‏به انواع گناهان و معصیت‌ها مبتلا و از حقیقت ‏خود دور و در نتیجه دچار خود فراموشى و خدا فراموشى می‌شوند.

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، انسان مسلمان در پرتو فضاى معنوى آن ماه و تلاش‌‏هاى خویش به یک زندگى نوین دست می‌یابد، که می‌توان آن را «بازگشت ‏به خویشتن‏» نامید.

در روز عید فطر گویى یک مسلمان از نو متولد می‌شود چراکه طبق فرمایش حضرت علی علیه السلام، روزه‌‏داران در شب عید فطر از تمام آلودگی‌‏ها و پلیدی‌‏ها پاک شدند و کمترین پاداش خود را که پاکى و پاکیزگى است دریافت می‌کنند.

جاسم آقایی مسؤول تعلیم و تربیت سپاه ناحیه شهرستان قائم‌شهر در گفت و گو با خبرنگار ما، گفت: با توجه به عبادت و بندگی انسان‌ها در ماه رمضان خداوند برای آنها پاداشی قرار داد و با توجه به لطف خدا به بندگانش راضی به زحمت بیشتر نیست و حتی خداوند یک روز پس از ماه رمضان را روز حرام قرار داد.

آقایی با بیان اینکه عید فطر روز پاداش بندگان خداوند است که خدا به آنان عطا می‌کند، افزود: زکات از اصول اساسی دین اسلام و نیز فطریه نیز این چنین است و طبق دستور دینیمان مسلمان باید فطریه و زکات بدهند و مخارج قوت قالب خود را پرداخت کنند.

وی تصریح کرد: اگر فردی برای خوراک روزمره خود از برنج استفاده می‌کند از برنج برای زکات فطریه پرداخت کند و اگر از گندم استفاده می‌کند و یا خرما، از این مواد برای فطریه روز عید خود برای کمک به فقرا به آنها بدهد.

مسؤول تعلیم و تربیت سپاه ناحیه شهرستان قائم‌شهر، عنوان کرد: امسال نیز حداقل فطریه طبق دستور دفتر مقام معظم رهبری حداقل آن را هفت هزار تومان معین کردند یعنی برای هر فردی حداقل فطریه هفت هزار تومان است.

این مسؤول گفت: با توجه به اینکه قوت قالب مازندرانی‌ها برنج است و اگر کسانی که بخواهند فطریه خود را برنج قرار دهند باید برای هر فرد هفت هزار تومان از قالب همان برنج که مصرف می‌کنند به یک انسان مؤمن مستمند و فقیر پرداخت شود.

وی یادآور شد: برای کفاره غذای ماه رمضان نیز کسانی که عذر داشتند و نتوانستند روزه بگیرند برای آنها نیز روزی دو هزار تومان برای کفاره قرار دادند.

آقایی افزود: زکات فطره باید پیش از برپایی نماز عید فطر پرداخت کنند و آن مبلغ و آن غذای زکات فطره را پس از مشخص کردن نمی‌توانند جابجا کنند.

وی تصریح کرد: کسانی که نتوانستند زکات فطره را تا پیش از عید فطر به دست نیازمند برسانند باید آن را کنار بگذارند و در اصرع وقت به دست نیازمند برسانند.

آقایی تأکید کرد: کسانی باید زکات را پرداخت کنند که خرج یکسال خود را داشته باشند یعنی محتاج دیگران برای مخارج یکساله خود نباشند.

وی گفت: امیدواریم خداوند عیدیمان را در عید فطر نابودی آل‌سعود و نابودی، اسرائیل و تمامی دشمنان اسلام قرار دهد.

به گزارش قائم آنلاین، رمضان به پایان رسید و امیدواریم در طی این ۱۱ ماه تا رمضان بعدی همچنان همانند ماه رمضان بیشتر از مستمندان یاد کنیم و برای دستگیری از آنان پیش قدم باشیم و همچنین صله ارحام را فراموش نکنیم و قرآن را نیز بر روی طاقچه‌های اتاقمان تا سال بعد قرار ندهیم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.