تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱ تیر ۹۶.::. ساعت : ۱۲:۳۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

ثوابی که از روزه گرفتن در هوای گرم می‌بریم

هر كه یك روز در گرما روزه بدارد و تشنگى به او روى آورد، خداى گرامى و بزرگ هزار فرشته را بر او بگمارد كه بر رخسارش دست كشند و او را مژده دهند تا آن هنگام كه افطار كند؛ خداى گرامى و بزرگ فرماید: چه بوى خوشى دارى! اى فرشتگانم! شمایان را گواه مى‌گیرم كه به راستى او را آمرزیدم.

به گزارش قائم آنلاین، ایام ماه مبارک رمضان در ماه های گرم سال قرار گرفته است. توفیق بسیار والایی که همواره آرزوی اولیاء و خوبان درگاه الهی بوده است، هر چند که بعضی افراد به خاطر عدم آگاهی از برکات و ارزش این عمل عبادی در ماه های گرم سال، توفیق خوشه چینی از برکات روزه در ساعات گرم ماه سال را از خود سلب می‌کنند. در ادامه این مطلب را به نقل از سایت تبیان می‌خوانیم.

ثوابی که از روزه در این هوا می‌بریم
وقتی گرمای دنیا داغ تر از گرمای جهنم می‌شود
یکی از مسائل و موضوعاتی که بهانه‌‌ای برای روزه نگرفتن بعضی افراد شده است، گرمی هوا و یا به عبارتی مصادف شدن ایام روزه ماه مبارک رمضان با فصل گرم سال است. گاهی این چنین تصور می‌شود که گرمای دنیا برای این دسته از افراد از گرمای جهنم طاقت فرساتر است، چرا که اگر این چنین نبود قدری در آتش داغ جهنم تأمل و تفکر می‌کردند و هیچ گاه برای  امتثال فرمان الهی به خود سستی و کاهلی راه نمی‌دادند، خدای متعال بارها در قرآن کریم آتش سوزان و گرمای طاقت فرسای جهنم و سایه های سوزانش را به انسان گوش زد کرده است، شاید انسان به فکر وادار شود: «وَ أَصْحابُ الشِّمالِ ما أَصْحابُ الشِّمالِ فی‏ سَمُومٍ وَ حَمیمٍ وَ ظِلٍّ مِنْ یَحْمُومٍ لا بارِدٍ وَ لا كَریمٍ إِنَّهُمْ كانُوا قَبْلَ ذلِكَ مُتْرَفینَ؛[واقعه، آیات۴۱-۴۵] و اصحاب شمال، چه اصحاب شمالى (كه نامه اعمالشان به نشانه جرمشان به دست چپ آنها داده مى ‏شود)! آنها در میان بادهاى كشنده و آب سوزان قرار دارند، و در سایه دودهاى متراكم و آتش زا! سایه‏اى كه نه خنك است و نه آرام بخش! آنها پیش از این (در عالم دنیا) مست و مغرور نعمت بودند.»
وقتی از گرمای جهنم، مغز به جوش می‌آید
گرمای سخت و هولناک آتش جهنم در اندیشه هیچ انسانی قابل تصور و تحمل نیست، روایاتی که آن جایگاه خطرناک را به تصویر کشیده، لرزه و اضطراب را بر دل انسان می اندازد، به طوری که هر گونه سستی و تنبلی در اجرای فرمان الهی و روزه گرفتن در هوای گرم تابستان را از بین می برد، چرا که گرمای جهنم قابل مقایسه با گرمای تابستان نیست. در روایتی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) نقل شده است: «أَدنى اَهلِ النّارِ عَذابا یَنتَعِلُ بِنَعلَینِ مِن نارٍ یَغلى دِماغُهُ مِن حَرارَةِ نَعلَیهِ؛[۱] كم عذاب‏ ترین اهل جهنم دو كفش از آتش به پا دارد كه از حرارت آنها مغزش به جوش مى‌آید.»
سپر آتش گرم جهنم
انسان عاقل و هوشیار با دیدن آیات و روایات جهنم که گرما و آتش هولناک و سخت آن را به تصویر کشیده اند، به فکر چاره می افتد و سستی و تن پروری و راحت طلبی را کنار می گذارد، و مقهور گرمای ناچیز دنیا نمی شود، و خود را ملزم به گرفتن روزه حتی در هوای داغ تابستان می کند، چرا که براساس روایات اسلامی این عمل عبادی سپر آتش و گرمای سوزان جهنم است. در روایی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) نقل شده است: «الصَّوْمُ جُنَّةٌ مِنَ النَّار؛[۲] روزه، سپر آتش (جهنم) است.»، یعنى بواسطه روزه گرفتن انسان از آتش جهنم در امان خواهد بود.»، در روایت دیگری نقل شده که امام باقر (علیه السلام) فرمود: ابوذر (خدایش رحمت كند) در كنار خانه كعبه بپا خواست و خود را معرفى كرده و گفت‏: «صُمْ یَوْماً شَدِیدَ الْحَرِّ لِلنُّشُور؛[۳] روز گرم روزه بدار براى ذخیره قیامت.‏»
بشارت هزار فرشته به روزه‌دار
در روایتی از منابع روایی امام صادق (علیه السلام) در مورد روزه داری در فصل گرما چنین می‌فرماید: «مَنْ صَامَ یَوْماً فِی الْحَرِّ فَأَصَابَهُ ظَمَأٌ وَكَّلَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِهِ أَلْفَ مَلَكٍ یَمْسَحُونَ وَجْهَهُ وَ یُبَشِّرُونَهُ حَتَّى إِذَا أَفْطَرَ قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ مَا أَطْیَبَ رِیحَكَ وَ رَوْحَكَ مَلَائِكَتِی اشْهَدُوا أَنِّی قَدْ غَفَرْتُ لَه‏؛[۴] هر كه یك روز در گرما روزه بدارد و تشنگى به او روى آورد، خداى گرامى و بزرگ هزار فرشته را بر او بگمارد كه بر رخسارش دست كشند و او را مژده دهند تا آن هنگام كه افطار كند؛ خداى گرامى و بزرگ فرماید: چه بوى خوشى دارى! اى فرشتگانم! شمایان را گواه مى‌گیرم كه به راستى او را آمرزیدم.»
آرزوی حضرت مریم بعد از مرگ
گرفتن روزه در هوای گرم از چنان ثواب و پاداشی برخوردار است که در منابع روایی نقل شده است حضرت مریم (علیه السلام) نیز پس از مردن آرزو می کند که به دنیا برگردد و در هوای گرم آن این واجب الهی را امتثال نماید، در روایت مرسلی از منابع روایی نقل شده است: «أَنَّ عِیسَى علیه السلام نَادَى أُمَّهُ مَرْیَمَ بَعْدَ وَفَاتِهَا فَقَالَ یَا أُمَّاهُ كَلِّمِینِی هَلْ تُرِیدِینَ أَنْ تَرْجِعِی إِلَى الدُّنْیَا قَالَتْ نَعَمْ لِأُصَلِّیَ لِلَّهِ فِی لَیْلَةٍ شَدِیدَةِ الْبَرْدِ وَ أَصُومَ یَوْماً شَدِیدَ الْحَرِّ …‏؛[۵] حضرت عیسی (علیه السلام) بعد از وفات مادرش مریم او را صدا زد، و فرمود مادر با من صحبت کن آیا دوست داری به دنیا برگردی،: «آری، آرزویم این است که در دنیا بودم و شب های سرد زمستانی را با مناجات و عبادت در درگاه خدا به بامداد می رساندم و روزهای گرم تابستان را روزه می گرفتم.»
به هر حال بر اساس آموزه های روایی روزه گرفتن در هوای گرم یک نوع جهاد عبادی به شمار می آید؛ کما اینکه در روایتی از پیامبراکرم (صلی الله علیه و اله) نقل شده است: «الصَّوْمُ فِی الْحَرِّ جِهَاد؛[۶] روزه گرفتن در گرما، جهاد است.»، در روایت مشابه دیگری از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است: «أَفْضَلُ الْجِهَادِ الصَّوْمُ فِی الْحَرِّ؛[۷]با فضیل‌ترین جهاد روزه گرفتن در گرما است.»
سخن آخر
انسان عاقل و هوشیار روزه گرفتن در گرمای راحت دنیا را به جان می خرد، تا اینکه تن و روح او از آتش هولناک جهنم در امان باشد.
پی نوشت‌ها:
[۱]. كنزالعمال، ج۱۴، ص۵۲۷، ح۳۹۵۰۷.
[۲]. المحاسن، ج‏۱، ص۲۲۲.
[۳]. الخصال، ج‏۱، ص۴۰ ، ح۲۶.
[۴]. ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص۵۲.
[۵]. بحار الانوار(ط-بیروت) ج ۹۳، ص ۲۵۷ ، ح ۱۴.
[۶]. مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج‏۶، ص۳۳۸.
[۷]. بحار الأنوار (ط – بیروت)، ج‏۹۳، ص۲۵۶، ح۳۸.

دیدگاه خود را به ما بگویید.