تاریخ انتشار :جمعه ۱۰ مهر ۹۴.::. ساعت : ۸:۱۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

ساخت فلودیوایدر توربین گاز GEF9 ایرانی

به گزارش قائم آنلاین،رضا جوادپور مجری این طرح روز پنجشنبه در حاشیه مراسم رونمایی از دستاوردهای شرکت های دانش بنیان که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: قیمت بالای قطعه فلودیوایدر در بازار جهانی، تحریم ها و نبود پشتیبانی مناسب سبب شد تا این محصول توسط محققان ایرانی در یزد ساخته شود.
وی افزود: فلودیوایدر قطعه ای است که در توربین های گازی ساخت شرک جنرال الکتریک وجود دارند و وظیفه آن تقسیم سوخت مایع در این توربین هاست.
جوادپور اضافه کرد: محققان در ساخت این قطعه علاوه بر مهندسی معکوس، آلیاژهای بکار رفته را نیز تغییر دادند تا عملکرد آن با توجه به شرایط دمایی و سوخت مورد استفاده در ایران بهینه شود، ضمن اینکه هرگونه تغییر، گارانتی و پشتیبانی برای مصرف کنندگان در کشور فراهم شده است.
وی با اشاره به اینکه تنها کشورهای سازنده این قطعه در جهان آمریکا، ژاپن و آلمان هستند ، گفت: مزیت نمونه ساخت داخل نسبت به محصول تولیدی این کشورها این است که قطعه با توجه به شرایط ایران بهینه شده است.
مجری طرح ادامه داد: ۱۰۰ درصد سخت افزار مورد استفاده در این قطعه ایرانی بوده و تمامی استانداردهای جهانی نیز در آن رعایت شده است.
جوادپور گفت: قیمت این قطعه نصف خارجی است و پیش بینی می کنیم تا سال آینده ۱۰ قطعه از این محصول را به کشورهای منطقه بفروشیم.
وی ادامه داد: تاکنون این قطعه به پالایشگاه بندرعباس و آب و برق کیش فروخته شده است و دو قطعه هم برای نیروگاه یزد در دست ساخت قرار دارد.
محققان شرکت صافات انرژی یزد برای اولین بار موفق به طراحی و ساخت این قطعه در ایران شدند و این محصول توسط صندوق نوآوری و شکوفایی مورد حمایت قرار گرفته است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.