تاریخ انتشار :جمعه ۱۰ مهر ۹۴.::. ساعت : ۹:۲۱ ب.ظ
فاقددیدگاه

درمان التهاب روده با کمک پروتئین

به گزارش قائم آنلاین،گروهی از محققان ژاپنی در پژوهش های خود ، نقش یک پروتئین را در جلوگیری از بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون (Crohn) و کولیت اولسراتیو (ulcerative colitis) یا کولیت رحمی شناسایی کردند .

یافته های این تحقیقات می تواند در ایجاد دارو های هدفمند برای  درمان و مداوای قطعی بیماری های التهابی دستگاه گوارش که اغلب دارای علائمی چون درد شکم ، اسهال ، مدفوع خونی ، تب و کاهش وزن هستند ، عاملی کمک کننده و تسریع کننده محسوب شود . قابل توجه است که این علائم اغلب با فعالیت های روز مره بیماران تداخل داشته و خطر افزایش مرگ را در آن ها بالا می برد . علاوه بر موارد مطرح شده ، این گروه از  بیماران با خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ نیز روبرو هستند .

لازم به توضیح است که پژوهشگران این تیم تحقیقاتی ،  در مطالعات خود بر پروتئین مرتبط با سرطان معده که با نام علمی پروتئین تیروزین فسفاتاز SAP-1 (tyrosine phosphatase (SAP)-1) شناخته می شود ، متمرکز شدند . آن ها بر اساس آزمایش های انجام شده خود ، نشان دادند که حذف این پروتئین در مدل موش های آزمایشگاهی مبتلا به بیماری التهابی روده منجر به افزایش و شدت قابل توجه التهاب روده در آن ها شده است . بنابراین این مساله نشان می دهد که پروتئین تیروزین فسفاتاز SAP-1 نقشی محافظتی در برابر کولیت ایفا می کند .

پروفسور موتوزاکی تاکاشی (Matozaki Takashi) از استادان دانشگاه کوبه (Kobe University) در ژاپن که در این تیم پژوهشی نیز حضور داشته است ، در رابطه با پروتئین فوق الذکر  می گوید : « از زمان کشف پروتئین تیروزین فسفاتاز SAP-1 در سال ۱۹۹۴ میلادی که در دانشگاه کوبه رخ داده است ، ما عمده عملکردهای آن را با تلاش ها و همکاری های محققان و پژوهشگران بسیاری روشن ساختیم . »

پروفسور تاکاشی در ادامه سخنان خود افزود : « هدف تحقیقات آینده ما ایجاد داروهای جدید برای بیماری التهابی روده است که نیازمند درک بهتر عملکردها و اثرات پروتئین تیروزین فسفاتاز SAP-1 است . »

دیدگاه خود را به ما بگویید.