تاریخ انتشار :جمعه ۱۰ مهر ۹۴.::. ساعت : ۸:۰۳ ب.ظ
فاقددیدگاه

تبدیل جوانان به نسل ثروت آفرین تحقق سند چشم انداز را در پی دارد

به گزارش قائم آنلاین،محمدجعفر صدیق روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا اظهار کرد: وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری، در امر اقتصاد مقاومتی با توجه به اوامر رهبر انقلاب اقدامات ارزشمندی انجام داده است.
وی گفت: با روش های معمول به رشد ناخالص ملی سرانه ۸ درصدی دست نخواهیم یافت، هرچند کشور از لحاظ نیروی انسانی دارای ظرفیت های ارزشمندی است.
صدیق افزود: وزارت علوم، برنامه ای جامع و کامل در راستای اقتصاد مقاومتی و سند چشم انداز توسعه تهیه کرده است.
مشاور وزیر علوم در امور اقتصاد مقاومتی ادامه داد: کمک به تحقق سامانه خلاقیت و نوآوری ملی، تبدیل دانشگاه ها به مراکز علمی کارآفرین، ایجاد دوره های بین المللی دانشگاه ها و افزایش راندمان در آموزش عالی از جمله برنامه های این وزارتخانه به شمار می رود.
وی یادآور شد: منظور از تبدیل کردن دانشگاه ها به مراکز علمی کارآفرین این است که دانشجویان فقط منتظر شغل نباشند و دانشگاه ها افراد خلاق و کارآفرین را شناسایی و آنان را حمایت کنند.
صدیق تصریح کرد: همچنین منظور از بین المللی سازی دانشگاه ها، جذب دانشجویان خارجی است، چرا که علاوه بر ارزآوری می تواند به جوانان ملل مختلف اهداف مقدس نظام را تبیین و آنان را به عنوان سفرای فرهنگی به کشورهایشان بفرست.
وی خاطرنشان کرد: آموزش عالی در جمهوری اسلامی ایران هم تراز با کشورهای پیشرفته است و می تواند خود را در سطح بین المللی مطرح کند.
مشاور وزیر علوم در امور اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: در این راستا فقط نیازمند مناسب سازی زیرساخت ها برای جذب دانشجویان خارجی هستیم.
وی گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای تمامی موارد یاد شده برنامه های جامع و کاملی با موضوع راهکارهای مقاوم سازی در اقتصاد تهیه کرده که در شورای عالی اقتصاد نیز تصویب شده است.
صدیق افزود: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از ابتدای امسال با جدیت این برنامه ها را دنبال کرده و هم اکنون در یک جمع بلندی کامل، قالبی را برای هیات دولت ارائه کرده است.
وی ادامه داد: اگر برای سال ۹۵ منابع مالی طرح های ارائه شده توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تامین شود؛ می توانیم حرکت به سوی نهضت نرم افزاری و دانش اقتصاد بنیان را با جدیت ادامه دهیم.
صدیق تاکید کرد: آموزش عالی از جمله معدود بخش هایی است که بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد و ظرفیت افزایش آن تا ۵۰ هزار میلیارد تومان با تاکید بر کیفی سازی آموزش عالی، برآورده کردن نیازهای جامعه و ایجاد درآمد برای دانشگاه ها وجود دارد.
وی یادآور شد: هم اکنون کشورهای منطقه همچون عربستان سعودی و ترکیه چشم انداز کسب رتبه نخست علمی را داشته و در این راستا نیز هزینه های هنگفتی را خرج می کنند.
مشاور وزیر علوم در امور اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: مسوولان در چنین شرایطی برای دستیابی به اهداف سند چشم انداز و کسب رتبه نخست علمی در منطقه باید برای تخصیص منابع مالی تصمیم های جدی بگیرند.
وی تاکید کرد: باید اقتصادی داشته باشیم که درون زا، مولد ثروت با تنوع در محصولات، صادرات بالا و عدم وابستگی انحصاری در واردات باشد؛ همچنین در حوزه وزارت علوم نیز باید وابستگی آموزش عالی به منابع بخش عمومی کاهش پیدا کند و ثروت آفرینی در عرصه ملی و بین المللی افزایش یابد و با تولید فناوری ملی و حرکت به سوی اقتصاد دانش بنیان بتوانیم به صنعت ملی دست پیدا کنیم.
وی اظهار کرد: اگر سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری برای تحقق اقتصاد مقاومتی اجرایی شود؛ اقتدار ایران برای پایه گذاری تمدن جهانی اسلام چند برابر می شود و این اقدام ایشان یک امر تاریخی محسوب می شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.