تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۳.::. ساعت : ۲:۴۳ ب.ظ
فاقددیدگاه

آیت الله مکارم شیرازی: ائتلاف ضد داعش ریاکاری آمریکایی‌ها است

به گزارش علویون؛ آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار سرلشکر رحیم صفوی و شماری از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، توجه به مشکلات را مهم دانسته و تاکید کردند: اگر انسان مشکل را تشخیص دهد برای حل آن نیز به دنبال راه چاره می‌رود و این خود یک پیروزی محسوب می‌شود.

ایشان در ادامه فرمایشات خود با تاکید بر اینکه دولت با یک سری مشکلات مالی و محدودیت‌ها مواجه است، تصریح فرمودند، از سویی در شرایط تحریم هستیم، از سویی دیگر قیمت نفت به میزان چشمگیری کاهش یافته است، اما ما معتقدیم هیچ مشکلی نیست که راه حلی وجود نداشته باشد و باید نشست و در این باره فکر و چاره اندیشی کرد.

مرجع تقلید شیعیان بخش دیگری از فرمایشات خود در این دیدار را به مسائل منطقه و فتنه تکفیری‌ها اختصاص داده و فرمودند: اگر هوشیاری مرجعیت دینی و کمک‌های خالصانه و بی‌شائبه جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تروریسم و داعش نبود، معلوم نبود امروز وضعیت عراق چگونه بود؛ اما با فتوای مرجعیت و به میدان آمدن جمهوری اسلامی ایران ورق برگشت.

آیت‌الله مکارم شیرازی تاکید کردند: در سوریه نیز دشمنان با وجود تمام سرمایه گذاری عظیمی که کردند، نتوانستند کاری از پیش ببرند، امیدواریم در ادامه مسیر نیز ملت و دولت سوریه موفق باشند و بتوانند مشکلات را حل و با گروه‌های تروریستی و تکفیری مقابله و شر آن‌ها را دفع کنند.

استاد برجسته حوزه علمیه یادآور شدند: نقطه امتیاز و ویژگی برجسته ما این است که به کارمان عقیده داریم، اما غربی‌ها به کارشان ایمان و عقیده و اخلاص ندارند و حاضر به فداکاری نیستند اما ما تا آخرین مرحله حاضر به فداکاری هستیم.

ایشان از نقش مخرب برخی دولت‌های منطقه انتقاد کرده و افزودند: برخی دولت‌های عربی به اصطلاح مسلمان و همچنین دولتمردان ترکیه اقداماتی می‌کنند که تحولات منطقه را دچار مشکل جدی کرده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی افزودند: واقعا انسان نمی‌فهمد مقامات ترکیه با این اقدامات خود می‌خواهند چکار کنند و چه چیزی گیرشان می‌آید؛ آیا واقعا می‌خواهند حکومت عثمانی را تجدید کنند که واقعا خیال و خواب است یا چیز دیگری در این وسط گیرشان می‌آید؟

معظّم له تاکید کردند: البته تاکنون جز بدبینی عمومی مسلمانان چیزی نصیبشان نشده است، با این وجود بر سیاست‌های خود اصرار می‌ورزند؛ بعضی از دولت‌های عربی نیز حاضرند تمام سرمایه‌های خود را بدهند تا مسلمانان به دست یکدیگر از بین بروند.

این مرجع تقلید ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا را نوعی ریاکاری دانسته و فرمودند: شکی نیست آنچه آمریکایی‌ها درباره ائتلاف ضد داعش می‌گویند یک ریاکاری بیشتر نیست.

ایشان اضافه کردند: دلیلش هم این است که ما می‌بینیم آن خاخام یهودی با صراحت می‌گوید داعش یک هدیه الهی است که خدا نصیب ما کرده تا از موجودیت خود دفاع کنیم؛ مسؤول سابق سیا نیز گفته بود که بهترین گزینه برای ما این است که داعش بغداد را بگیرد و تمام شیعیان را سر ببرد.

آیت الله مکارم شیرازی ادعای مبارزه با داعش و تروریسم از سوی آمریکایی‌ها و هم پیمانان آن‌ها را دروغ خوانده و با اشاره به اسنادی که در زمینه حمایت آمریکا و غرب از داعش به دست آمده، اظهار داشتند: اخیرا در خبر‌ها آمده بود که عراق یکی از هواپیماهای آمریکایی که قصد کمک رسانی به داعش داشته است را ساقط کرد؛ اگر این خبر صحت داشته باشند سند بسیار خوبی است که نشان می‌دهد آمریکا در مبارزه با داعش واقعیت را نمی‌گوید.

معظّم له افزودند: شکی نیست که وجود داعش به نفع آمریکایی‌ها و غربی‌ها است و طبیعی است آن‌ها چیزی که به نفعشان است را از بین نمی‌برند.

ایشان همچنین در بخش دیگری از بیانات خود بر لزوم حفظ وحدت ملی در کشور تاکید و تصریح کردند: ما باید داخل را محکم کنیم؛ گاهی اوقات یک سری اختلافات بدی هست که متاسفانه دیده می‌شود؛ ما باید این اختلافات را کنار بگذاریم و در برابر دشمنان متحد و همدل باشیم.

مرجع تقلید شیعیان درباره مذاکرات هسته‌ای نیز نکات مهمی را مطرح و تاکید کردند: مذاکرات مربوط به موضوع هسته‌ای باید دنبال شود، اما نباید به آن دل بست؛ چراکه طرف‌های مقابل حرف‌هایی می‌زنند که نا‌امید کننده است و بعید است که دست از همه تحریم‌ها بردارند.

ایشان تاکید کردند:‌‌ همان طور که رهبر بزرگوار انقلاب فرمودند باید مذاکرات را ادامه داد ولی برای حل مشکلات کشور باید بدون توجه به آن فکر و برنامه ریزی کرد و در این جهت توکل ما باید به خدای متعال باشد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی همچنین با اشاره به مساله اقتصاد مقاومتی، خواستار تشکیل کارگروهی ویژه متشکل از نخبگان، مجلس، دولت، قوه قضاییه و اندیشمندان برای پیگیری این موضوع مهم شدند.

ایشان فرمودند: این گروه باید بنشینند و یک برنامه ریزی جامع عملی برای اقتصاد مقاومتی صورت دهند که واقعا چکار باید کرد و از کجا بایستی شروع کرد؛ این کار، کار مهمی است و تصور ما این است که اگر به خوبی برای آن برنامه ریزی شود جواب می‌دهد.

معظّم له مجددا درباره یارانه‌ها نکاتی را متذکر شده و گفتند: یارانه‌ای که بی‌جهت به هفتاد میلیون پرداخت می‌شود، از آن دسته هزینه‌هایی است که بدون هیچ گونه توجیهی به دولت تحمیل می‌شود.

ایشان گفتند: از روز اولی که مساله یارانه‌ها شروع شد بنده با پرداخت یارانه به همه افراد جامعه مخالف بودم؛ یارانه باید به نیازمندان تعلق گیرد و به هیچ وجه منطقی نیست که به هفتاد میلیون نفر یارانه پرداخت کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی تاکید کردند: در مساله مهم اقتصاد مقاومتی باید به این موضوع نیز توجه شود؛ اگر یارانه افراد غیر نیازمند قطع شود، دست دولت نیز باز خواهد شد و بسیاری از مشکلات حل شدنی خواهد بود.

ایشان بیان کردند: البته اقدام کردن به این مساله نیازمند شجاعت است و هزینه هم دارد، ممکن است عده‌ای مخالف شوند، اما به هر حال اگر می‌خواهیم این مشکل حل شود باید در بزنگاه‌هایی مثل این مورد شجاعت به خرج داده تا بتوانیم بر مشکلات فائق آییم.

مرجع تقلید شیعیان اقتصاد منهای نفت و کوچک کردن دولت را امری منطقی و صحیح منتهی زمانبر دانستند که باید با برنامه ریزی مناسب و منطقی به این سمت حرکت کرد.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه داعش را فرزند نامشروع وهابیت افراطی دانسته و تاکید کردند: ما در کنگره خطر جریان‌های تکفیری که با حضور علما و اندیشمندان شیعه و سنی از هشتاد کشور جهان در شهر مقدس قم برگزار شد، به این مساله اشاره کردیم. آثار این کنگره واقعا فوق انتظار همه بود و شرکت کنندگان نیز بر این نکته اذعان داشتند.

ایشان فرمودند: ما باید از نظر فکری و علمی با اندیشه تکفیری‌ها و گروه‌هایی همچون داعش مقابله کنیم؛ اگر با کمک علمای اسلام، مبانی فکری این‌ها مورد هجمه قرار گیرد آن‌ها در عضوگیری و دیگر برنامه‌های خود دچار مشکل جدی خواهند شد.

آیت الله مکارم شیرازی تاکید فرمودند: در این راستا مسئولیتی متوجه مراجع قم، مسؤولیتی نیز متوجه مراجع نجف اشرف است و مسؤولیتی نیز به عهده شما عزیزان و دولت است که ان شاءالله باید این کار انجام شود و یقنیا الطاف الهی نیز مؤید این حرکت خواهد بود.

منبع: خبرگزاری اهل بیت علیهم السلام

دیدگاه خود را به ما بگویید.